Przegląd klasycznych koszul dla mężczyzn

Ciężko byłoby znaleźć bardziej typowy element dla męskiej garderoby od uniwersalnej koszuli. Najlepiej zresztą mieć w szafie przynajmniej kilka takich koszul, w różnych krojach i kolorach, zdobionych odmiennymi typami kołnierzyków. Każdy szczegół ma znaczenie i decyduje o końcowym charakterze ubrania. Decyduje również o tym, w jakich stylizacjach może się on później odnaleźć.

3 typy fasonów

Standardowym fasonem charakteryzują się męskie koszule o klasycznym kroju. W ich przypadku konstrukcja stanowi prostą linię bez żadnych wcięć i wybrzuszeń, które mogłyby np. nieco bardziej zaakcentować i podkreślić talię. Koszule regular bardzo dobrze wyglądają na standardowych sylwetkach, czyli ani tych super szczupłych, ani tych bardziej puszystych. Często są wybierane przez bardziej umięśnionych mężczyzn.

Szczupłość i zgrabność sylwetki najlepiej podkreśli natomiast fason slim fit, który został zarezerwowany dla koszul taliowanych, wyraźnie zwężonych mniej więcej w połowie swojej długości. Z uwagi na to, że bardzo mocno dopasowują się one do ciała, zawsze będą podkreślać sylwetkę, tyle że nie zawsze w ten korzystny sposób. Fason slim fit nie nadaje się dla mężczyzn z krąglejszymi boczkami i większym brzuszkiem. W ich przypadku ten wariant koszuli stanie się jedynie podkreśleniem wszystkich mankamentów.

Zestawienie trzech najczęściej spotykanych fasonów kończy wariant typu relaxed – fason zdecydowanie najluźniejszy, polecany sylwetkom większym i bardziej muskularnym. Charakteryzuje go nieco szersza budowa niżeli wariant regular. Koszule relaxed są najwygodniejsze do noszenia w codziennych stylizacjach, choć nie za bardzo nadają się na oficjalne spotkania czy do pracy.

3 rodzaje kołnierzyka

W każdym z zaprezentowanych powyżej fasonów może też zagościć jeden z trzech rodzajów kołnierzyka. Najczęściej spotykany jest kołnierzyk kent, potocznie nazywany kołnierzykiem prostym, którego wyróżniają stosunkowo długie wyłogi, które są równomiernie rozłożone na boki, na średniej szerokości. Kołnierzyk kent został przystosowany do tego, by nosić go przede wszystkim z krawatem. Ma on uniwersalny wygląd, odnajdujący się i w dziennych, i w biurowych, i nawet w tych wieczorowych stylizacjach.

Drugą propozycją będzie kołnierzyk button down, którego skrzydła są przypinane do koszuli na guziki, oczywiście od dołu. Stworzenie tego nietypowego wariantu było naturalnym efektem dostrzeżenia pewnego problemu. Otóż już lata temu dostrzeżono, że gracze Polo, dla których typowym strojem były właśnie koszule, mieli problemy z wiecznie unoszącymi się i powiewającymi na wietrze kołnierzykami. Pewna marka postanowiła zatem pozwolić na przypięcie ich do koszuli. Rozwiązanie przyjęło się tak dobrze, że dziś jest stosowane przez wiele marek zajmujących się produkcją odzieży dziennej.

A co z wyjściami bardziej oficjalnymi, na których obowiązuje typowy dress code wieczorowy? W ich przypadku jednym dobrym wyborem będzie kołnierzyki włoski. To typ kołnierza stworzonego z myślą o formalnych okazjach. Zapewnia on bowiem bardzo dużą przestrzeń do efektownego wyeksponowania dopasowanych do koszul męskich krawatów albo też much.

3 popularne style

Koszule codzienne, wpisane w stylistykę casualową, zazwyczaj charakteryzują się śmiałym wzornictwem. Rzadko kiedy są gładkie, bo w większości przypadków występuje na nich motyw drobnej lub grubszej kratki, choć wskazane będą również wszelkiego rodzaju paseczki czy nawet kropki. Motywy są łączone z różnorodnymi kolorami. Jest gustownie, ale i nienudno. 

Mimo wszystko koszula wciąż najmocniej kojarzy się ze stylem eleganckim, dla którego bardziej odpowiednie są materiały gładkie i jednokolorowe. Klasyczny wybór to prosta koszula w błękitnym lub białym kolorze, jednakże jeżeli nie chce się iść w kierunku aż tak sztampowych rozwiązań, można też pomyśleć o wyborze czegoś w odcieniu łososiowym, beżowym bądź seledynowym.

Stylistyczne zestawienie zakończą koszule typowo sezonowe, noszone głównie zimą. Ciepłe kraciaste flanele tworzone są bardziej z myślą o wygodzie niżeli wyglądzie, ale nie zmienia to faktu, że każdy facet prezentuje się w nich bardzo męsko.

Comments are closed.